Kluby NHL: Toronto Maple Leafs

W 2012 roku Toronto Maple Leafs została wyceniona przez magazyn Forbes na wartość 1 miliarda dolarów. Jest to więc najwięcej warta liga grająca w National Hockey League. Trzynastokrotny zdobywca Pucharu Stanleya, pięciokrotny zdobywca mistrzostwa dywizji oraz dwukrotny zdobywca Prince of Wales Trophy. To właśnie w tej drużynie w sezonie 2005/2006 grał jeden z niewielu polaków w lidze NHL- Mariusz Czerkawski. Z sylwetką zawodnika można zapoznać się w grudniowym artykule poświęconym Czerkawskiemu.

Historia powstania drużyny 

Zanim Toronto Maple Leaf Hockey Club stało się siłą w NHL, najpierw powstało Toronto Arenas. Drużyna została założona w 1917 roku i była jedną z czterech pierwszych grających w debiutanckim sezonie National Hockey League. Toronto Arenas było wcześniej znane jako Toronto Blueshirts, jednak drużyna została rozwiązana z powodu problemów z właścicielem. Edward J. Livingstone był oskarżony przez National Hockey Association o przekręty oraz faworyzowanie. Gdy NHA się rozpadło i pozostałe ligi utworzyły National Hockey League- Toronto Blueshirts nie mogło przystąpić do nowo powstałej ligi.

Aby nie tracić reprezentacji Toronto właściciele hali, na której dotychczas trenowali Blueshirts wydzierżawili od Livingstonea drużynę na jeden sezon. Ekipa wystąpiła pod nazwą Toronto Arenas i zdobyła Puchar Stanleya w 1918 roku. Drużyna następnie pojawiła się pod nazwą Toronto St. Patricks zdobywając Puchar Stanleya w 1922 roku. W 1926 Conn Smythe nabył prawa właściciela i nadał finalnie nazwę Toronto Maple Leafs, pod którą liga występuje do dziś.