Najskuteczniejsi: Marcel Dionne

Dionne jest wybitnym kanadyjskim zawodnikiem grającym na pozycji napastnika. Dwukrotnie został nagrodzony Eddie Powers Memorial Trophy. Nagroda ta przyznawana jest zawodnikom na koniec sezonu zasadniczego dla zawodnika, który zdobędzie najlepszy wynik według punktacji kanadyjskiej. Zespół Los Angeles Kings, w którym grał przez dwanaście sezonów aby uhonorować dokonania Dionne i wkład w rozwój drużyny; zastrzegli numer z którym pojawiał się na lodowisku- 16.

 Kanadyjska duma

Marcel Elphège Dionne znany również jako „Little Beaver” (Mały Bóbr, ze względu na swój dość niski wzrost 173 oraz kanadyjskie pochodzenie); urodził się 3 sierpnia 1951 roku w Drummondville w prowincji Quebec. Karierę w NHL rozpoczął w drużynie Detroit Red Wings, gdzie rozgrywał przez kolejne 4 sezony. To tutaj w 1972 roku pobił rekord NHL zdobywając 77 punktów jako nowy zawodnik.

Najdłużej związany był z drużyną Los Angeles Kings gdzie przebywał od 1975 roku aż do 1987. W swoim najlepszym sezonie 1979/ 1980 zdobył 137 punktów, idąc łeb w łeb z inną legendą NHL Waynem Gretzkym. Jednak to Dionne w końcu zdobył Art Ross Trophy, przebijając Gretzkyego jedynie o dwa punkty. Podczas swojej kariery zdobył wiele znaczących wyróżnień, nie tylko związanych z wybitymi wynikami. W sezonie 1976/ 1977 został wyróżniony nagrodą Lady Byng Trophy, przyznawaną za czysty styl gry oraz sportową postawę.

W 1992 roku został włączony do Hockey Hall of Fame. Figuruje na 38 miejscu w zestawieniu 100 najlepszych zawodników według magazynu The Hockey News. Jest zawodnikiem z najlepszymi statystykami, który nigdy nie zdołał zdobyć Pucharu Stanleya. Co nie przeszkadza fanom ani innym zawodnikom uważać go za mistrza swojego fachu. Dionne był niezwykle poświęcony dla sportu, który kochał i było to widać zarówno w stylu jego gry, współpracy z kolegami z drużyny oraz oczywiście w punktacji.

Po zakończeniu kariery jako zawodnik i przejściu na emeryturę otrzymał niesamowity prezent. Na jego cześć w rodzinnym mieście Drummondville stadion Centre Civique został przemianowany na Centre Marcel Dionne.