Polacy w NHL: Wojtek Wolski

Choć jako dwulatek opuścił rodzinną Polskę, wciąż ma silne więzy z ojczyzną. W 2010 roku został mianowany honorowym kibicem Górnika Zabrze, otrzymał także koszulkę drużynową ze swoim numerem. Choć chciał zostać reprezentantem Polski, na przeszkodzie stanęły przepisy oraz rozgrywki NHL. Finalnie Wolski reprezentował barwy Kanady w okresie od 2017 roku aż do Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2018 w Pjongczang.

Sylwetka zawodnika

Wojciech Wolski, znany najczęściej jako Wojtek Wolski przyszedł na świat 24 lutego 1986 roku w Zabrzu. Jego rodzice- Zofia i Wiesław zabrali małego Wojtka oraz starszego syna Kordiana z Polski. W 1988 roku rodzina dołączyła do przebywającego w Toronto rodzeństwa Zofii i tutaj się osiedlili. Pierwszym sportem, który zainteresował małego Wojtka była piłka nożna. Jednak zainspirowany starszym bratem postanowił również spróbować sił w hokeju na lodzie. Pierwsze próby na lodzie podejmował w pożyczanych od Kordiana, o wiele za dużych na niego łyżwach. Jednak trudne początki nie zraziły młodego zawodnika i pierwsze treningi hokeja ropoczął już w wieku 7 lat.

W 2002 roku został wcielony do klubu Brampton Battalion, gdzie pozostał na kolejne cztery sezony. Jako zawodnik grający w Ontario Hockey League ustanowił aż trzy rekordy: za ilośc zdobytych goli, asyst a także punktów.

W 2004 roku został wybrany w pierwszej rundzie draftu NHL do drużyny Colorado Avalanche. Co ciekawe pierwszy mecz w lidze rozegrał w mieście, w którym się wychowywał. Niewiele czasu musiało upłynąć, aby Wolski został wybrany do Meczu Młodych Gwiazd NHL, co nastąpiło już w sezonie 2006/2007.

Po opuszczeniu Colorado Avalanche w 2010 roku pojawiał się w kolejnych drużynach rozgrywających w NHL; Phoenix Coyotes, New York Rangers, Florida Panthers oraz Washington Capitals. Podczas lokautu w sezonie 2012/2013 postanowił na przyjazd do Polski i podpisanie umowy z klubem Ciarko PBS Bank KH Sanok. Po zakończeniu umowy powrócił na pewien czas do Kanady, jednak nie powrócił już do gry w żadnej z Północnoamerykańskich lig. Do zakończenia kariery w 2020 roku grał między innymi dla rosyjskich, chińskich, szwajcarskich oraz czeskich drużyn.

Zdobyte nagrody oraz koniec kariery

Wojtek Wolski był wielokrotnie docenianym zawodnikiem. Zarówno za osiągnięcia drużynowe oraz reprezentacyjne jak i indywidualne. Podczas kariery w Kanadzie dwukrotnie zdobył z Brampton Battalion Emms Trophy. W 2016 roku zdobył on wraz z Mietałłurgiem Magnitogorsk złoty medal mistrzostw Rosji, rok później sięgnęli po srebro. Również w 2016 z tą samą drużyną sięgnął po Puchar Gagarina- najwyższe odznaczenie w lidze KHL.

Miesiąc przed oficjalnym zakończeniu kariery wziął udział w kanadyjskim programie telewizyjnym Battle of the Blades. W parze z Meagan Duhamel (kanadyjską łyżwiarką figurową) konkurowali w tańcu na lodzie. Program zakończyli jako zwycięzcy i oboje przekazali nagrody pieniężne na cele charytatywne.