Polacy w NHL: Mariusz Czerkawski

Mariusz Czerkawski, znany również jako Polish Price lub Mario to jeden z bardziej cenionych polskich hokeistów w historii tego sportu. Na swoim koncie ma 12 sezonów w NHL oraz grę dla 5 znakomitych klubów; między innymi Montreal Canadiens, New York Islanders czy Toronto Maple Leafs. Jako pierwszy w historii Polak wystąpił w Meczu Gwiazd NHL. Wieloletni reprezentant Polski, brał udział w Olimpiadzie w Albertville 1992. Po zakończeniu kariery zawodnika pracował jako menedżer hokejowy, prezenter telewizyjny a także komentator sportowy.

 Złota postać polskiego hokeja

Mariusz Krzysztof Czerkawski urodził się 13 kwietnia 1972 roku w Radomsku. Treningi hokeja na lodzie rozpoczął już w wieku 8 lat. Pierwsze umiejętności zdobywał pod czujnym okien Józefa Zagórskiego, trenera GKS Tychy. W klubie przeszedł kolejne szczeble drabinki od drużyn juniorskich aż do seniorskich rozgrywek I ligi. Mając 19 lat został najmłodszym zawodnikiem wyróżnionym nagrodą Złoty Kij. Podczas rozgrywek I ligi w sezonie 1990/ 1991 zdobył łącznie 40 punktów podczas 24 meczy. Szczególnie warty podziwu jest fakt, że młody Czerkawski był w tym samym czasie uczniem klasy maturalnej.

Dzięki świetnym wynikom zarówno w lidze jak i w młodzieżowej reprezentacji Polski; Mariusz został dostrzeżony przez rekruterów Boston Bruins, drużyny występującej w National Hockey League. W 1991 roku w piątej rundzie draftu NHL został wybrany przez bostończyków jako numer 106.

Zanim jednak trafi do Stanów Zjednoczonych przez kolejne sezony będzie jednocześnie zawodnikiem dwóch szwedzkich drużyn (Djurgårdens IF oraz wypożyczenie do Hammarby IF); oraz młodzieżowej reprezentacji Polski (kolejno reprezentacja zawodników poniżej 18 roku życia oraz poniżej 20)

Debiut w NHL

9 kwietnia 1994 rozegrał pierwszy mecz w barwach amerykańskiego klubu Boston Bruins. Był to jednocześnie debiut zaledwie 22 letniego zawodnika w rozgrywkach NHL. Podczas swojego pierwszego sezonu zasadniczego w drużynie Niedźwiedzi zagrał łącznie w czterech meczach, podczas których zdobył razem trzy punkty. W fazie play-off pojawił się podczas 13 spotkań i zdobył 6 punktów. Podczas kolejnych sezonów na lodowisku pojawiał się coraz częściej, podczas całej swojej kariery w Bostonie rozegrał 80 meczy, podczas których zdobył łącznie 37 punktów (za zdobycie 17 bramek oraz wykonanie 20 asyst). Łącznie na ławce kar spędził 41 minuty.

Przez kolejne lata pojawiał się w różnych klubach ligi NHL. Do końca starego millenium pojawiał się w Edmonton Oilers oraz New York Islanders. 6 lutego 2000 roku został wcielony do drużyny World All-Stars podczas 50. Meczu Gwiazd NHL. W drużynie występował między innymi z Rosjaninem Pawiełem Bure, Czechem Radkiem Bonkiem oraz Słowakiem Miroslavem Šatanem. Grali oni przeciwko zespołowi North America All-Stars, który pokonali wynikiem 9:4.