Carey Price nagrodzony trofeum Billa Mastertona

Sezon 2021/2022 powoli dobiega końca, w związku z tym niedługo dowiemy się, który zespół sięgnie po najważniejsza nagrodę. Jednak Puchar Stanleya nie jest jedynym wyróżnieniem, o które warto walczyć. Wiemy już na przykład jaki nowy zawodnik może być stawiany jako wzór zarówno dla młodych, początkujących hokeistów jak i kolegów z drużyny.

Wyróżnienia najlepszych graczy

Liga NHL oprócz dokonań za wyniki sportowe nagradza swoich zawodników także za wiele wartościowych cech. Przykładem jest chociażby Lady Byng Memorial Trophy przyznawany za właściwą postawę i grę fair. Bill Masterton Trophy jest podobnym wyróżnieniem osobistym. Statuetkę otrzymuje bowiem zawodnik, który wyróżni się dzięki swojemu poświęceniu dla gry oraz wytrwałością w dążeniu do jak najlepszych wyników. Oprócz tego kandydat do statuetki imienia Billa Masterton musi stanowić przykład uczciwego sportowca, który szanuje zasady fair play.

Historia Mastertona

Bill Masterton był zawodnikiem Minnesota North Stars, który zmarł w 1968 roku w wyniku kontuzji. Podczas meczu rozgrywanego przez jego drużynę przeciwko Oakland Seals, Masterton podczas atakowania bramki został zmieciony z nóg przez zawodników przeciwnej drużyny. Impakt był jednak tak duży, że upadek spowodował bardzo poważny uraz mózgu. W tym okresie wielu zawodników wciąż grało bez odpowiednich ochraniaczy, w tym niestety kasków.

Pomimo szybkiej akcji ratowniczej oraz przewiezienia do szpitala Masterton zmarł trzydzieści godzin później. Do tej pory jest jedynym hokeistą NHL, który zmarł na skutek kontuzji dostanej na lodowisku. Nie wiadomo w jakim stopniu odpowiedni kask mógł uratować życie lub zdrowie Mastertona, możemy się jedynie domyślać że szanse na przeżycie były by na pewno o wiele większe.

Tegoroczne Bill Masterton Trophy

Jak już wcześniej pisałam; statuetka imienia Billa Mastertona przyznawana jest zawodnikowi który zaprezentuje swoją postawą niezwykle sportową postawę oraz zachowuje zasady fair play. Kolejnym warunkiem jest spełnienie tych wszystkich cech powracając do gry po wyleczeniu poważnej kontuzji.

W tym roku NHL uhonorowało bramkarza Montreal Canadiens, Careya Price. W tym sezonie pojawił się on jedynie w pięciu meczach sezonu zasadniczego. Za każdym razem jednak pokazując najwyższą klasę gry i zachowując bardzo wysoki odsetek obronionych strzałów. Bramkarz zmuszony był do opuszczenia wielu meczy z powodu poważnej operacji kolana oraz rekonwalescencji. Oprócz tego angażuje się on w pomoc uzależnionym od substancji psychoaktywnych oraz borykających się z problemami psychologicznymi.