Wayne Gretzky stawia polskich piłkarzy za wzór sportowego zachowania

Sportowy świat wciąż dynamicznie reaguje na rosyjską agresję w Ukrainie. Reprezentacja Polski w piłce nożnej mężczyzn jako pierwsza wyraziła sprzeciw w związku z zaplanowanymi rozgrywkami. 24 marca Polacy mieli rozegrać w Rosji mecz barażowy przeciw reprezentacji tego kraju. Przez długi czas zarówno FIFA jak i UEFA unikały podjęcia decyzji w związku z eliminacją Rosji z rozgrywek. Wczoraj jednak została finalnie podjęta decyzja o wykluczeniu rosyjskich zawodników, aż do odwołania.

Polacy na czele zmian

Zachowanie piłkarzy reprezentacji Polski nie uszło uwadze legendzie hokeja na lodzie. Wayne Gretzky stawiając Polaków za przykład apeluje do organizatorów młodzieżowych mistrzostw świata. Rywalizacja została przerwana przed końcem roku, a wznowienie planowane jest na sierpień tego roku.

Według Gretzkyego organizatorzy mistrzostw powinni wziąć przykład z innych organizacji sportowych i wykluczyć drużynę rosyjską z rywalizacji. Mobilizuje również rodaków, gdyż zawody mają odbywać się właśnie w Kanadzie, a dokładniej w Edmonton. Warto obserwować jakie dezycję zostaną podjęte w tej kwestii. Każdego dnia dowiadujemy się bowiem o kolejnych sankcjach wprowadzanych na Rosję, również w świecie sportu.

Jakie ograniczenia już mają miejsce?

Po wycofaniu kadry z meczu z Rosją przez PZNP, kolejne reprezentacje również wyraziły swój sprzeciw. Po Polakach to drużyny narodowe ze Szwecji oraz Czech zrobiły to samo. FIFA początkowo nie chciała otwarcie wyrzucić Rosjan z rywalizacji, jednak dzięki nieustępliwości polskich działaczy- już oficjalnie wiemy, że udało się osiągnąć cel.

Także Angielska Federacja Piłkarska wyraziła swój sprzeciw, ogłaszając, że także bojkotują mecze rozgrywane przeciwko rosyjskim drużynom. Jednak nie tylko piłkarski świat nakłada sankcje. Międzynarodowa Federacja Narciarska przeniosła wszystkie zaplanowane na terenie Rosji wydarzenia sportowe do innych państw.

Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej również przenosi planowane na koniec sierpnia mistrzostwa świata. Rosja zostaje zupełnie odsunięta od udziału w turnieju- nie tylko jako organizator, ale również jako zawodnik. Prawdopodobnie nie jest to koniec, bowiem Międzynarodowy Komitet Olimpijski wzywa wszystkie międzynarodowe federacje do działania. MKOI wykazało bowiem, że zarówno Rosja jak i Białoruś złamały postanowienia rozejmu olimpijskiego.