Puchary: Clarence S. Campbell Bowl

Pierwszym wyróżnieniem w walce o Puchar Stanleya jakie mogą zdobyć zawodnicy Konfederacji Zachodniej jest Clarence S. Campbell Bowl. Zespół, który osiągnie najlepsze wyniki podczas rozgrywek pucharowych oprócz awansu do finału Pucharu Stanleya zostaje wyróżniony właśnie Campbell Trophy.

Geneza trofeum

Po raz pierwszy trofeum imienia Clarencea Campbella wręczono na zakończenie sezonu 1973/1974. Wyróżnienie miało być równoważnikiem Prince of Wales Trophy przyznawanego w Konfederacji Wschodniej. Przez lata puchar przyznawany był za różne osiągnięcia. W pierwszych latach, w okresie od 1967 do 1974 roku Campbell Trophy otrzymywała najlepsza drużyna West Division sezonu zasadniczego. Następnie w okresie od 1974 do 1981 było to wyróżnienie lidera sezonu zasadniczego, lecz w konfederacji Campbella. Następnie od 1981 do 1993 wyróżniony był lider tej samej konfederacji, lecz playoff. Od roku 1993 po dziś dzień jest to wyróżnienie dla najlepszej drużyny Konfederacji Zachodniej.

Clarence Campbell

Kim właściwie był człowiek, którego imieniem nazwano tak ważne wyróżnienie?

Clarence Sutherland Campbell urodził się 9 lipca 1905 roku w Fleming, Saskatchewan w Kanadzie. Zmarł 24 czerwca 1984 roku w Montreal, Quebec- również w Kanadzie. W 1924 roku ukończył studia na kierunku prawo i sztuka; podczas lat studenckich był czynnie zaangażowany w działalność Oxford University Ice Hockey Club, którego był zawodnikiem.

W kolejnych latach życia stawał się coraz ważniejszą postacią w świecie kanadyjskiego hokeja na lodzie. Był członkiem zarówno Alberta Amateur Hockey Association oraz Canadian Amateur Hockey Association. W 1935 roku zaangażowany był w badania na temat amatorskiego hokeja. Pierwszą styczność z NHL miał na płycie lodowiska, w okresie od 1933 roku do 1939 pracował jako sędzia. Na swoim koncie miał wiele historycznych meczy; Między innymi pamiętna rozgrywka z 1937 podczas, której Howie Morenz został kontuzjowany i niedługi czas później tragicznie zmarł.

Po zakończeniu kariery sędziowskiej, został pracownikiem biura ówczesnego prezydenta NHL, Franka Caldera. Jednak w awansie na to stanowisko przeszkodzi mu wybuch II wojny światowej, podczas której Campbell walczył w szeregach Armii Kanadyjskiej. Jednak już po zakończeniu konfliktu zbrojnego, w 1946 roku obejmie on stanowisko prezydenta ligi.