Kluby NHL: New York Islanders

To w tym zespole mogliśmy podziwiać Mariusza Czerkawskiego podczas rozgrywek w sezonie 2003-2004. Podczas swojej kariery w New York Islanders rozegrał łącznie 470, podczas których zdobył razem 295 punktów. Polak dzięki swoim osiągnięciom plasuje się na 9. miejscu klubowego rankingu wszech czasów zawodników z największą ilością goli.

Powstanie klubu

New York Islanders powstali w 1972 roku, i w tym samym czasie wstąpili wraz z Atlanta Flames do NHL. Dzięki statusowi drużyny ligi NHL otrzymali oni również własne lodowisko. Gdy planowane było otwarcie Nassau Veterans Memorial Coliseum, właściciele hali postanowili udostępnić ją klubowi sportowemu. O taką możliwość ubiegała się inna nowojorska drużyna hokejowa, New Your Raiders. Jednak zostali oni odrzuceni ze względu na rozgrywanie w ramach World Hockey Association, która według właścicieli była zbyt amatorska.

Powstanie WHA było także motywacją za rozszerzeniem ligi NHL; dzięki czemu Nowy Jork uzyskał możliwość stworzenia nowej drużyny, która była by bezpośrednim rywalem dla istniejącego już New York Rangers.

Najważniejsze trofeum

Wyspiarze po raz pierwszy dołączyli do udziału w rywalizacji o Puchar Stanleya w sezonie 1974/1975. Dotarli wówczas do półfinału, do którego docierali również w kolejnych sezonach aż do 1977 roku, gdy spadli do ćwierćfinału.

Po raz pierwszy sięgnęli po Puchar Stanleya w sezonie 1979/1980 i nie oddawali wygranej przed kolejne cztery sezony. Ostatni raz wywalczyli trofeum w sezonie 1982/1983, w kolejnym zakończyła się ich zwycięzca passa. Sezon 1983/1984 dotarli do finału, gdzie jednak zajęli drugie miejsce. Od tego czasu drużynie nie udało się ponownie zdobyć Pucharu.