Polacy w NHL: Piotr Sidorkiewicz

Piotr Sidorkiewicz, z powodu trudnego dla wymówienia przez kibiców nazwiska znany również jako Peter Alphabet. Jeden z niewielu polaków, którzy grali zawodowo w zespołach ligi NHL. Grał na pozycji bramkarza łącznie w trzech klubach z kontynentu amerykańskiego. Mogliśmy podziwiać go w barwach Hartford Whalers, New Jersey Devils a także Ottawa Senators.

Bramkarska kariera za oceanem

Piotr Sidorkiewicz, znany później jako Peter- urodził się 29 czerwca 1963 roku w Dąbrowie Górniczej. W 1980 roku dołączył do swojej pierwszej juniorskiej drużyny Oshawa Generals, działającej w Ontario. Już jako młody zawodnik szybko rozwijał umiejętności gol kiperskie bramkarskie ustanawiając kolejne rekordy osobiste.

Po zakończeniu kariery juniorskiej przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych aby rozpocząć profesjonalną karierę hokejową. Pierwszym zawodowym zespołem do jakiego dołączył było Washington Capitals gdzie grał w sezonie 1984-1985. Następnie grał zarówno dla Hartford Whalers jak i Binghamton Whalers w lidze American Hockey League.

Dzięki transferowi do Ottawa Senators w 1995 roku rozpoczął grę w lidze NHL. Z Wydrami pozostał przez pięć lat stając się jednym z bardziej cenionych bramkarzy w zespole. W szczycie swojej kariery z drużyną rozegrał 65 mecze.

Kolejnym i za razem ostatnim klubem, którego przybrał uniform byli New Jersey Devills, gdzie występował w okresie od 1993 do 1998 roku.

Zawód: trener

Gdy zdecydował się na zakończenie kariery zawodnika, nie zrezygnował jednak ze sportu całkowicie. Został wybrany asystentem trenera kanadyjskiej drużyny Erie Otters, która jest częścią Ontario Hockey League. W 2006 awansował na stanowisko głównego trenera zespołu. Jednak z powodu niezadowalających wyników postanowił powrócić na stanowisko asystenta i zwolnił posadę trenera. Latem 2014 roku powrócił na stałe do Europy, gdzie przyjął rolę asystenta trenera w austriackim klubie Dornbirner EC.