Najskuteczniejsi: Gordie Howe

Gordie Howe to kanadyjska legenda hokeja na lodzie. Znajduje się w czołówce najlepszych zawodników wszech czasów. Do dziś do niego należy rekord w liczbie rozegranych meczy- aż 1767 podczas całej kariery. W 1972 roku dołączył do honorowej Hockey Hall of Fame.

Legendarny zawodnik z numerem 9

Gordon Howe- lub jak zazwyczaj był nazywany- Gordie Howe przyszedł na świat 31 marca 1928 roku w miejscowości Floral w Kanadzie. Po skończeniu 18 lat rozpoczął grę w amerykańskim klubie Detroit Red Wings. W National Hockey League rozegrał łącznie 25 sezonów, wszystkie w barwach Red Wings. W sezonie zasadniczym NHL rozegrał rekordowo 1767 meczy. Na pozycji prawoskrzydłowego zdobył 801 bramek i wykonał 1049 asyst.

Czterokrotnie zdobywał z drużyną Puchar Stanleya. Po raz pierwszy w 1950 roku oraz kolejno w 1952, 1954 oraz w 1955 roku. Sześciokrotnie został odznaczony Art Ross Memoriał Trophy, oraz również sześciokrotnie Hart Memorial Trophy. 23 razy był wybierany do drużyny NHL All Stars, zajmuje 3. miejsce w rankingu 100 najlepszych hokeistów według magazyny The Hockey News.

Zarówno drużyna Detroit Red Wings jak i Carolina Hurricanes zastrzegły dla Gordiego Howe zawodniczy numer 9.

Howe w wieku 43 lat po raz pierwszy przeszedł na emeryturę, wytrzymał na niej zaledwie 2 lata. Powrócił do gry najpierw w lidze WHA, lecz w końcu powrócił również do NHL z drużyną Hartford Whalers. Do Wielorybów dołączył mając 51 lat, zagrał z nimi jeden oficjalny sezon po czym finalnie zakończył karierę.