Najskuteczniejsi: Wayne Gretzky

Wayne Gretzky powszechnie uznawany jest za najlepszego hokeistę w historii sportu. Jako jedyny zawodnik w lidze został wyróżniony zastrzeżeniem numeru z którym grał- 99 w całej lidze NHL. Do tej pory jak w większości sportów, poszczególne numery były zajęte jedynie w obrębie danego klubu lub drużyny. Jest to de facto najwyższe odznaczenie zawodnika jakie może otrzymać od zespołu.

Złote dziecko lodowiska

Wayne Douglas Gretzky przyszedł na świat 26 stycznie 1961 roku w Brantford, w dzielnicy Ontario. Wayne już od najmłodszych lat wykazywał niesamowite zdolności sportowe. Oprócz hokeja trenował również baseball, choć z chęcią uczestniczył w wielu różnych dyscyplinach sportowych. Pomimo starań rodziców, żeby spędził normalne dzieciństwo; coraz bardziej rozwijający się talent do hokeja poprowadził małego Gretzkyego do rozpoczęcia kariery w hokeju amatorskim. Od zawsze był bardziej uzdolniony niż jego równolatkowie. W wieku zaledwie 6 lat stawał w szranki z 10 latkami i nie miał większych problemów ze strzelaniem kolejnych goli.

W wieku zaledwie 16 lat stał się najmłodszym zawodnikiem biorącym udział w Mistrzostwach Świata Juniorów Montreal 1978. Młody wiek nie przeszkodził mu w zdobyciu tytułu najlepszego strzelca oraz najlepszego napastnika mistrzostw. Został również wybrany do Drużyny Gwiazd MŚ.

Niezwykłe zdolności. Wrodzony talent czy ciężki trening?

Aby osiągnąć sukces w sporcie należy włożyć w treningi ogromną ilość czasu i poświęcenia. Gretzky sam przyznawał, że jego mistrzowskie zdolności zawdzięcza codziennym nawet 4-5 godzinnym treningom. Nie można jednak zaprzeczyć, że już od czasów dzieciństwa Wayne miał w sobie coś co powodowało, że miał naturalną lekkość na łyżwach. Dzięki swojej płynności ruchów i bezbłędnemu operowaniu krążkiem bez problemu rozgrywał krążek ono jako obrońca jak i w ataku.

Rekordy i wyróżnienia

Kończąc karierę w 1999 roku Gretzky miał na swoim koncie 40 rekordów sezonu zasadniczego, 15 rekordów playoffów oraz 6 wszech czasów – łącznie 61 rekordów w całej lidze NHL. Podczas całej swojej kariery strzelił łącznie 894 bramki zdobywając łącznie 2857 punktów.

Za swoje dokonania został odznaczony Orderem Kanady. W zestawieniu 100 Najlepszych Hokeistów zajmuje pierwszą pozycję. Jego imieniem nazwane zostały dwie nagrody przyznawane w Ontario Hockey League. Wayne Gretzky Trophy przyznawana jest najlepszej drużynie konfederacji zachodniej. Zaś Wayne Gretzky 99 Award jest nagrodą indywidualną, dla MVP play-offów.