Polacy w NHL: Mike Komisarek

Komisarek jest pierwszym pokoleniem w swojej rodzinie urodzonym w Stanach Zjednoczonych. Jego rodzice urodzili się i w Polsce i wyemigrowali do Stanów jako dorośli ludzie. Jest on więc pochodzenia polskiego i płynnie posługuje się polszczyzną. Dlatego też znajduje się na naszej liście Polaków w NHL, choć technicznie jest obywatelem USA.

Sylwetka zawodnika

Michael Komisarek -najczęściej znany jako Mike- urodził się 19 stycznia 1982 roku w West Islip w stanie Nowy Jork. Pierwszy na kontynencie Amerykańskim zawitał jego ojciec- Roman Komisarek. W poszukiwaniu lepszego miejsca dla rodziny, w wieku 24 lat wyjechał do Stanów Zjednoczonych.Gdy jego warsztat samochodowy zaczął przynosić dochody pozwalające na stabilne utrzymanie; dołączyła do niego jego małżonka i matka Michaela- Katarzyna. Małżeństwo doczeka się dwójki dzieci. Najpierw na świat przyszedł Michael, kilka lat później Joanna. Komisarkowie w domu rozmawiali po polsku, stąd też Mike jest w stanie posługiwać się językiem ojczystym rodziców.

Hokej zaczął trenować pod okiem Alexeia Nikiforova w klubie Suffolk PAL Sound. Podczas studiów na Uniwersytecie Michigan był członkiem akademickiej drużyny Michigan Wolverines. Gdy zakończył studia, został wybrany z 7. numerem do drużyny Montreal Canadiens podczas draftu NHL w 2001 roku. Pierwszy mecz w lidze rozegra podczas sezonu 2002/2003, 19 lutego 2003 roku.

W 2009 roku podpisał pięcioletni kontrakt z innym klubem ligi NHL, tym razem z Toronto Maple Leafs. Podczas sezononu 2012/2013 zagrał jedynie w czterech meczach NHL. W marcu 2013 został przeniesiony do drużyny AHL Toronto Marlies. Nie było to jednak duże zaskoczenie dla Komisarka, który spodziewał się nawet terminacji kontraktu. W lipcu tego samego roku dogadał się z drużyną i wykupił swój kontrakt stając się tym samym wolnym zawodnikiem. W sezonie 2013/2014 pojawił się jeszcze w drużynie ligi NHL Carolina Hurricanes. Rok 2014 był ostatnim, w którym Komisarek podejmował się działalności zawodnika. Po zakończeniu kariery powrócił do korzeni i został asystentem trenera w akademickiej drużynie Michigan Wolverines.