Polacy w NHL: Zenon Konopka

Choć Zenon Konopka urodził się w Kanadzie, ze względu na pamięć o ojcu postanowił uzyskać polskie obywatelstwo. W 2012 roku oficjalnie zostało mu je przyznane, czyniąc go tym samym kolejnym polskim zawodnikiem grającym w NHL. Ze względu na swój sposób gry znany jako Polish Punisher, Supergoon oraz Polska Pięść Sprawiedliwości. W sezonie 2010/2011 zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji kar.

Sylwetka zawodnika

Zenon Jason Konopka urodził się 2 stycznia 1981 roku w kanadyjskim mieście St. Catharines. Jego ojciec Zenon Edward Konopka urodził się w 1936 roku w Lwowie, jednak po wybuchu II wojny światowej został zesłany z matką na Syberię. Po wojnie dotarł do Kanady, gdzie założył rodzinę. To również ojciec zainteresował młodego Zenona hokejem na lodzie. Tragicznie, nie dożył aby zobaczyć jakim talentem okazał się jego syn- zginął bowiem w wypadku w 1994 roku, gdy Zenon miał zaledwie 13 lat.

Konopka w wieku 16 lat zamieszkał w Ottawie, gdzie rozpoczął grę w juniorskich drużynach Canadian Hockey League. Pierwsze sukcesy osiągał z drużyną Ottawa 67’s, z którą zdobędzie Memoriał Cup w 1999 oraz mistrzostwo ligi Ontario Hockey League w 2001. Z każdym kolejnym sezonem stawał się coraz mocniejszym zawodnikiem, dzięki któremu możliwe były kolejne sukcesy.

W NHL zadebiutował z drużyną Anaheim Ducks w sezonie 2005/2006- niestety z powodu kontuzji musiał zrezygnować na jakiś czas z występów w najwyższej lidze. W 2006 roku podpisał roczny kontrakt z rosyjskim klubem Łada Togaliatti, w barwach którego rozegrał cztery mecze. Po powrocie do USA został wcielony do Portland Pirates, później przetransferowano go do klubu występującego w NHL- Columbus Blue Jackets.

Począwszy od sezonu 2009/2010, który rozegrał dla Tampa Bay Lightning grał już wyłącznie w National Hockey League. Po zakończeniu kontraktu z Tampa Bay przeniósł się do New York Islanders w sezonie 2010/2011. Kolejny rok spędził w ojczystej Kanadzie, w klubie Ottawa Senators. 

Skandale i koniec kariery

W kwietniu 2012 roku otrzymał karę pieniężną za obraźliwe wypowiedzi skierowane w stronę przeciwników. Kolejny skandal nastąpił dwa lata później; gdy w maju 2014 roku Konopka został zawieszony za stosowanie niedozwolonych substancji, mających poprawiać jego wydolność. Zawodnik przyznał się do stosowania dopingu, jednak zasłaniał się niewiedzą o niedozwolonym składzie substancji.

Konopka przez pewien czas był zawodnikiem polskiego Ciarko PBS Bank KH Sanok- od stycznia 2015 do końca tego sezonu. W 2017 roku zakończy karierę zawodnika, wcześniej jednak podpisując symboliczny kontrakt z Syracuse Crunch; w barwach którego chciał zakończyć zawodniczą przygodę z hokejem.