Polacy w NHL: Krzysztof Oliwa

 The Polish Hammer, Polski Młot, Dentysta- pod takimi pseudonimami fani i zawodnicy znali Krzysztofa Oliwę. Jest on drugim, po Mariuszu Czerkawskim Polakiem występującym w lidze NHL. Najbardziej zasłynął ze swojej roli w zespołach, jako „enforcer” podczas meczy wszczynał bójki z zawodnikami przeciwników. Jednocześnie zapewniał ochronę zawodników ze swojej drużyny. Z całą pewnością jego budzący respekt wzrost pomagał mu w kontroli bójek; Krzysztof Oliwa ma bowiem aż 196 cm wzrostu. Co ciekawe sam zawodnik szacuje, że podczas piętnastoletniej kariery brał udział w ponad czterystu bójkach na boisku.

Polski Młot w natarciu

Krzysztof Oliwa urodził się 12 kwietnia 1973 roku w Tychach jako Krzysztof Grabowski. Nazwisko ojca, którego nie poznał nosił do 13 roku życia, aż został adoptowany przez swojego ojczyma i przyjął po nim nazwisko Oliwa. Zanim rozpoczął zawodową karierę hokeisty pracował przez pewien czas w kopalni jako górnik.

Swój pierwszy profesjonalny sezon 1991/1992 rozpoczął jako zawodnik GKS Tychy, zespołu grającego w ekstralidze polskiej. Łącznie rozegrał 10 meczy, podczas których zdobył łącznie 10 punktów: zdobywając 3 bramki i wykonując 7 asyst.

Kolejny sezon spędził już za Oceanem, w kanadyjskim zespole Welland Cougars rozgrywającym w ramach ligi GHL. Podczas 30 rozegranych spotkań zdobył 34 punkty i spędził 127 minut na ławce kar. Kolejne sezony spędzał w kolejnych klubach zarówno amerykańskich jak i Kanadyjskich. W pierwszym sezonie spędzonym w Albany River Rats zdobył z zespołem Puchar Caldera.

Już w 1993 roku po przybyciu do Ameryki Południowej został dostrzeżony przez działaczy New Jersey Devils, 26 czerwca 1993 roku wybrali go już w 3. rundzie draftu NHL. Do zespołu trafi finalnie w 1996 roku, jednak nie zadebiutuje jeszcze w lidze NHL. W sezonie 1996/ 1997 został wypożyczony i powrócił do Albany River Rats, która gra w lidze AHL. Jednak jeszcze w tym samym sezonie wystąpi w meczu w barwach Diabłów. Pierwszy mecz w lidze NHL rozegra 9 marca 1997 roku w spotkaniu przeciwko Buffalo Sabres.