Najskuteczniejsi: Phil Esposito

Rodzina Esposito była mocno związana z hokejem na lodzie. Brat Philipa, Tony również uprawiał ten sport, lecz w przeciwieństwie do brata wolał pozycję bramkarza. Zaś jego Córka poślubiła rosyjskiego zawodnika hokejowego Aleksandra Sieliwanowa.

Sezony w NHL oraz reprezentacji Kanady

Philip Anthony „Phil“ Esposito przyszedł na świat 20 lutego 1942 roku w miejscowości Sault Ste. Marie, w prowincji Ontario. Grał na pozycji środkowego napastnika z numerem 7. Pierwszym klubem z którym podpisał profesjonalny kontakt był Sault Ste. Marie Algoma, gdzie grał przez rok, do 1960 roku. Przez lata grał w kanadyjskich klubach Sarnia Legionnaires, St. Catharines Teepees oraz Sault Ste. Marie Greyhounds.

W 1963 roku przeniósł się do Stanów Zjednoczonych gdzie został zawodnikiem St. Louis Braves. W Stanach grał jeszcze w Chicago Blackhawks oraz Boston Bruins aby w końcu trafić do drużyny New Your Rangers. Łącznie podczas rozgrywek NHL zagrał w 1412 meczach podczas 18 sezonów. Łącznie zdobył 1727 punktów za 778 zdobytych goli oraz wykonanie 949 asyst.

Był zawodnikiem podczas Summit Series w 1972 roku oraz Canada Cup 1976 (podczas którego Kanada zdobyła złoto). Na Mistrzostwa Świata 1997 został wybrany kapitanem drużyny reprezentacji, w której grał zraz ze swoim młodszym o rok bratem Tonym Esposito.

Kariera trenerska

W 1980 zakończył karierę jako zawodnik, postanowił pozostać w New York Rangers jako trener oraz menadżer zespołu. Po powstaniu drużyny Tampa Bay Lightning w 1991 roku wraz z bratem rozpoczął tam swoją działalność menadżerską.

Oprócz pracy z drużynami można było usłyszeć go jako komentatora i analityka podczas meczy NHL dla telewizji oraz radia. Dzięki swojej wiedzy i zdobyczom jako zawodnik był jednym z ulubionych specjalistów do spraw związanych z meczami NHL.