Kluby NHL: Montreal Canadiens

Montreal Canadiens to liderzy NHL pod względem ilości zdobytych Pucharów Stanleya. Mają bowiem na swoim koncie aż 24 mistrzowskie zwycięstwa. Ostatnie wyróżnienie w 1993 roku było zarazem ostatnim triumfem w NHL kanadyjskiej drużyny.

Historia drużyny

Quebec, Kanada rok 4 grudnia 1909. W Montréalu została założona drużyna znana wtedy jako Les Canadiens. Pierwszy mecz w barwach klubowych rozegrali miesiąc później, 5 stycznia 1910 roku. Pierwsze stroje były niezwykle podobne do tych, w których możemy podziwiać obecnych zawodników Montreal Canadiens. Czerwone bluzy „przecięte” po środku ciemnoniebieskim pasem z czerwoną literą C na piersi. Tak naprawdę jedyną zmianą w uniformach jest zamiana litery znajdującej się wewnątrz dużego C na piersi. Wcześniej znajdowała się tam literka A, teraz zmieniona na H.

Canadiens byli jedną z drużyn założycielskich ligi NHA- National Hockey Association. NHA w latach 1909 i 1917 zrzeszało profesjonalne kluby hokejowe działające na terenie Ontario i Quebecu. Liga rozpadła się wraz z powstaniem NHL, do którego również Canadiens mieli swój wkład. W listopadzie 1917 roku wraz z Montreal Wanderers, Ottawa Senators i Quebec Bulldogs spotkali się z powodu problemów w Eddim Livingstonem. Livingston był właścicielem Toronto Blueshirts, wobec którego postawione zostały zarzuty oszustwa i faworyzowania własnego zespołu w lidze. Aby uniknąć problemów prawnych i finansowych, pozostałe drużyny postanowiły założyć własną ligę- National Hockey League.

Pierwsze rozgrywki w NHL

Sezon 1917-1918 przyniósł rekordowy przez kolejne 27 lat wynik Joego Malone. 44 strzelone przez niego bramki wciąż budzą podziw wielu zawodników i kibiców. 18 lutego 1918 wygrali z Toronto Arenas nie oddając żadnej bramki- mecz zakończył się wynikiem 9-0 dla Canadiens. Sezon regularny zakończył się dla nich zwycięstwem. Za to w play-offach przegrali z Toronto Maple Leafs – wówczas znanym po prostu jako Toronto.

Finał sezonu 1918-1919 nie został finalnie rozstrzygnięty w związku z tragicznymi wydarzeniami. Do finałowego starcia z Seattle Metropolitans nie można było wystawić składu, gdyż prawie wszyscy zawodnicy Montreal Canadiens walczyli z grypą w szpitalu. Napastnik zespołu, Joe Hall zmarł pięć dni po planowanych finałach. Kolejną ofiarą grypy padł Joe Malone, który zmarł w 1921 roku z powodu powikłań po nie wyleczonej nigdy chorobie.

Dalsze losy drużyny

Lata 30-te nie były łatwym okresem dla montrealskiego zespołu. Sezon 1955-1936 zakończyli najgorszym wynikiem w tabeli. W kolejnym sezonie drużyna wspięła się na drugie miejsce w lidze, jednak radość przesłoniła tragiczna śmierć gwiazdy NHL, Howiego Morenza. Zaledwie 34 letni zawodnik zmarł na wskutek apopleksji spowodowanej złamaniem nogi podczas meczu.

W sezonie 1939-1940 Montreal odnotował najsłabszy wynik w historii- jedynie 10 wygranych. Coraz gorsze wyniki zrodziły plotki o rychłym rozpadzie zespołu. Jednak interwencja właściciela drużyny Toronto, Conna Smythe doprowadziła do zatrudnienia przez Montreal trenera z Toronto. Dick Irvin świetnie poprowadził drużynę, doprowadzając Canadiens do sześciu finałów podczas ośmiu sezonów.