Kluby NHL: New York Rangers

New York Rangers był ostatnim klubem, w którym grał legendarny Wayne Gretzky. Ranersi czterokrotnie sięgali po Puchar Stanleya, po raz pierwszy w 1928 roku i następnie w 1933, 1940 oraz po raz ostatni w 1994 roku.

Powstanie drużyny

Założycielem New York Rangers jest Tex Rickard. Klub powstały w 1926 roku zalicza się do Oryginalnej Szóstki, która weszła w skład pierwszych rozgrywek w ramach National Hockey League.

Na pierwsze sukcesy Rangersów nie trzeba było długo czekać. Już w 1927 roku zdobyli oni Mistrzostwo dywizji, a rok później pierwszy Puchar Stanleya. Następnie w 1932 roku do nich należało Price od Wales Trophy, mistrzostwo dywizji oraz drugie miejsce w rywalizacji Pucharu Stanleya, który ponownie zdobyli rok później.

Wyjście z kryzysu

Okres końca lat 60. zaczął przynosić pierwszy kryzys w drużynie, który trwał aż do 1993 roku. W połowie lat 90. drużyna rozpoczęła nabywać młodych i zdolnych hokeistów. Zmiany dało się zauważyć dość szybko, gdyż w roku 1994 roku do New York Rangers należało aż pięć ogromnych sukcesów.

W 1994 roku klub po raz pierwszy po długiej przerwie sięgnął po Puchar Stanleya; jednak na tym nie kończyły się sukcesy tego sezonu. Rangersi zgarnęli również Presidents’ Trophy, Price of Wales Trophy, mistrzostwo konferencji oraz mistrzostwo dywizji.