Kluby NHL: Detroit Red Wings

Detroit Red Wings to jedna z drużyn należących do Oryginalnej Szóstki drużyn NHL. Drużyna Czerwonych Skrzydeł z Michigan jest jedenastokrotnym zdobywcą Pucharu Stanleya. Znajduje się w trójce najlepszych drużyn NHL zaraz za Montreal Canadiens oraz Toronto Maple Leafs.

Powstanie drużyny

Po zamknięciu Western Canada Hockey League w 1926 roku, jedna z najlepszych drużyn ligi Victoria Cougars została wykupiona przez organizację z Detroit. Drużyna przyjęła nową nazwę; nawiązującą jednak do korzeni zawodników. Jako Detroit Cougars, rozpoczęli treningi najpierw w kanadyjskim mieście Windsor. Następnie w 1927 przenieśli się do Detroit (gdzie zostaną do grudnia 1979 roku). Niestety drużyna nie osiągała znaczących sukcesów w tym okresie. W 1932 roku zawodnicy znani wówczas jako Detroit Falcons zostali wykupieni przez właściciela Chicago Shamrocks. Z połączenia obu drużyn powstał znany do dziś klub Detroit Red Wings.

Wzloty i upadki mocarza

Czerwone Skrzydła sięgną po pierwszy Puchar Stanleya już w 1936 roku, po roku powtarzając swój wyczyn. W 1946 roku Detroit zostało wzbogacone o wschodzącą legendę hokeja na lodzie- Gordiego Howe. Od roku 1950 do 1966 Red Wings odnosili coraz większe sukcesy. W 1951 byli pierwszą drużyną, która od 17 lat była niepokonana podczas żadnego meczu play-off.

Koniec lat 60. przyniósł spadek formy drużyny i coraz słabsze wyniki; które potrwają aż do przybycia Steve’a Yzermana w 1983 roku. Od tego czasu drużyna powróciła do formy. W okresie od 2002 do 2008 zajmowali pierwsze miejsce na koniec sezonu zasadniczego w dywizji Centralnej. 2008 rok jest również ostatnim rokiem, w którym Red Wings sięgnęli po Puchar Stanleya.