Kluby NHL: Chicago Blackhawks

Chicago Blackhawks jest drużyną należącą do Oryginalnej Szóstki. Co ciekawe jest to jeden z niewielu zespołów występujących w NHL; które od powstania nie zmieniały nazwy klubu. Jastrzębie mają na swoim koncie sześciokrotne zwycięstwo Pucharu Stanleya- na równi z Boston Bruins. Jednak w porównaniu z Niedźwiedziami sięgali po srebro dwukrotnie rzadziej, jedynie siedem razy.

Historia drużyny

W 1926 roku potentat kawowy Frederic McLaughlin wykupił drużynę hokejową grającą w Western Hockey League- Portland Rosebuds. Po rozpadzie WHL, Chicago uzyskało możliwość dodania swojej drużyny do National Hockey League. Po kolejnych zmianach właścicieli to McLaughlin dołączył swoich zawodników do ligi. Nowy właściciel zespołu podczas I wojny światowej był dowódcą batalionu, zwanego „Blackhawk Division”. Oddział nazwany został na cześć wodza plemion Saudów oraz Lisów- Black Hawka, Czarnego Jastrzębia.

Drużyna pierwszy raz sięgnęła po Puchar Stanleya w 1934 roku, kolejny zdobyli cztery lata później. Po ponad dwudziestoletniej przerwie kolejne mistrzostwo zdobędą w 1961 roku. Na czwarte trofeum przyjdzie czekać o wiele dłużej. Jastrzębie po kolejne zwycięstwa sięgną dopiero w 2010 roku oraz kolejno w 2013 oraz 2015.

Kontrowersje związane z nazwą i logiem 

McLaughlin postanowił przyjąć nazwę Black Hawks dla swojej nowej drużyny, oraz wizerunek wodza jako logo drużyny. W 1986 roku wprowadzono jedyną, małą zmianę w nazwie zespołu usuwając przerwę, i tak po dziś dzień używana jest stylizacja „Blackhawks”. Jest to jedna z wielu drużyn pochodzących ze Stanów Zjednoczonych, które używają symboliki ludów plemiennych Ameryki Północnej. Co kiedyś było uważane za powszechny zwyczaj, obecnie jest coraz częściej krytykowane. Wielokrotnie władze klubu musiały bronić wizerunku Indianina, który wciąż znajduje się w logo zespołu. Co za tym idzie również na koszulkach zawodników, artykułach fanowskich i innych gadżetach związanych z klubem.

Główną obroną klubu wobec oskarżeń związanych z logiem jest fakt iż Czarny Jastrząb jest ważną postacią historyczną związaną z Illinois. Aby zapewnić edukację historyczną zarówno dla mieszkańców Chicago oraz dla fanów; Blackhawks wielokrotnie podejmowali współpracę z American Indian Center. Pomimo napięć i presji zarówno ze strony AIC, które zerwało z drużyną współpracę w 2019 roku; władze klubu wielokrotnie potwierdzały, że nie mają zamiaru zmieniać nazwy drużyny. Jedyną zmianą związaną z wizerunkiem drużyny, był zakaz noszenia przez fanów pióropuszy podczas meczy. Do wprowadzenia zakazu w 2020 roku fani pojawiali się często nosząc pióra na głowach; co w kulturze Indian jest symbolem blisko związanym z religią i wyznaniami.

Jeden komentarz w temacie “Kluby NHL: Chicago Blackhawks

Dodaj komentarz