Puchary: Vezina Trophy

Kolejnym trofeum przyznawanym wybitnemu graczowi ligi NHL jest Vezina Trophy. Puchar ten od 1982 roku przyznawany jest najlepszemu bramkarzowi ligi. Wcześniej przez wiele lat otrzymywał go najczęściej grający bramkarz, zespołu który utracił najmniej bramek podczas danego sezonu.

Historia trofeum

Pierwsze trofeum zostało przyznane w 1926 roku. Zostało ustanowione na cześć wybitnego kanadyjskiego bramkarza Montreal Canadiens, Georges Vézina. Vézina podczas meczu w 1925 roku upadł nagłe na taflę lodowiska, po badaniach w szpitalu został zdiagnozowany z gruźlicą. W marcu następnego roku hokeista zmarł w związku z powikłaniami po chorobie.

Aby uczcić tego wybitnego bramkarza kanadyjscy właściciele klubów NHL sfinansowali statuetkę; która po raz pierwszy została przyznana na koniec sezonu 1926-1927. Początkowo nie do końca ustalone były zasady przyznawania trofeum. Z jednej strony mowa była o bramkarzu, który przepuści mniej goli niż średnia w lidze. Z drugiej miało być to uhonorowania dla najbardziej wyróżniającego się bramkarza.

W pierwszych latach statuetka trafiała dla zawodnika o najniższej średniej bramek. Pierwsze trzy sezony nagradzany był George Hainsworth, który zastąpił w bramce Montreal Canadiens Vézinę. Nagroda ta już od samego początku cieszyła się ogromnym uznaniem i zainteresowaniem zarówno wśród zawodników jak i kibiców oraz mediów.

Kto otrzymuje Trofeum Vézina?

Jak już wcześniej pisałam, w pierwszych latach nagroda trafiała do zawodnika, który w uśrednieniu przepuścił najmniejszą ilośc bramek. W 1946 roku zasady zostały nieznacznie zmienione. Aż do 1981 roku obowiązywać zaczęła zasada, że wyróżniany będzie bramkarz drużyny która przepuści najmniejszą ilośc bramek. Ważne było jednak, że zawodnik musiał być najczęściej występującym bramkarzem w danej drużynie.

Po sezonie 1981-1982 zasady zostały ponownie zmienione. Tym razem o zwycięzcy zadecydować miało głosowanie. Na koniec każdego sezonu 31 menadżerów oddaje głosy na zawodnika, który według nich wyróżnił się najbardziej.