Puchary: Hart Memorial Trophy

Oprócz wyróżnień drużynowych takich jak Puchar Stanleya, Price of Wales Trophy czy Campbell Bowl; NHL wyróżnia także poszczególnych, wartościowych zawodników. Są to między innymi Lady Byng Memoriał Trophy dla zawodnika, który wykaże się najbardziej sportowym zachowaniem. Istnieją również nagrody przeznaczone dla konkretnych pozycji. Tak więc przykładowo najlepszy bramkarz sezonu zostaje za to nagradzany Trofeum Vezina.

Wyróżnienie MVP

Trofeum Harta, lub jak nazywany jest w lidze NHL Hart Memorial Trophy bądź Trophée Hart; to specjalne wyróżnienie przyznawane najbardziej wartościowemu zawodnikowi. Corocznego wyboru MVP dokonuje stowarzyszenie Zawodowych Dziennikarzy Hokejowych.

Nikogo chyba nie zdziwi informacja, że zawodnikiem który otrzymał największą ilość wyróżnień jest nike inny jak Wayne Gretzky. Legendarny zawodnik odbierał statuetkę aż dziewięciokrotnie. Po raz pierwszy w 1980 roku i późnej nieprzerwanie aż do 1987 roku. W 1988 roku zagrodę przejął Mario Lemieux z Pittsburgh Penguins, jednak już rok póżniej po raz ostatni trafiła ona znów go Gretzky’ego.

Dodatkową ciekawostką jest fakt, że Gretzky jest najbardziej wyróżnianym MVP nie tylko w swojej dziedzinie sportu; bije on rekord również jeśli chodzi o pozostałe trzy największe ligi Ameryki Północnej, czyli Major League Basketball, National Basket Association oraz National Football League. Za nim plasuje się jedynie Barry Bonds, reprezentujący ligę baseballową. Ma on na swoim koncie siedem wyróżnień MVP.

Historia trofeum

Statuetkę ufundował w 1923 roku Kanadyjczyk dr David Hart. Był on ojcem Cecila Harta, byłego trenera i ówczesnego menadżera Montreal Canadiens. Nagroda po raz pierwszy została przyznana na koniec sezonu 1923-1924, jej pierwszym laureatem został Frank Nighbor z Ottawa Senators.

W 1960 roku oryginalną statuetkę na stałe oddano do Hockey Hall of Fame. W następstwo starego wyróżnienia NHL wprowadziło wizualnie nowe trofeum, jednak nazwane na cześć dotychczasowego.