Kluby NHL: Tampa Bay Lightning

Tampa Bay Lightning to jeden z młodszych klubów NHL, jednak w ostatnich latach idą jak burza. Trzykrotnie zdobywali Puchar Stanleya, po raz pierwszy w 2004 roku. Od 2020 już drugi sezon utrzymują trofeum w swoim klubie.

Początki błyskawic

Pod koniec lat 80. NHL ogłosiło chęć ponownej ekspansji. W rejonie Tampa Bay chętne dołączonia były dwie drużyny- jedna pochodząca z St. Petersburga na Florydzie, druga wywodząca się z Tampa. Ogromnym argumentem za wybraniem tej drugiej był fakt, że założycielami zespołu byli dwaj zasłużeni zawodnicy NHL. Phil Esposito i jego brat Tony Esposito- znany również jako Tony O, obaj byli wyróżnieni w Hockey Hall of Fame.

Po uzyskaniu praw do wstąpienia do NHL, zespół został oficjalnie utworzony w 1992 roku. We wrześniu tego samego roku Tampa Bay Lightning rozpoczęli pierwsze zmagania w lidze. Początkowo zespół napotykał na wiele przeszkód, zarówno w rywalizacji na lodzie, jak i w problemach organizacyjnych i personalnych.

Powrót na szczyt

Na szczęście wraz z rozpoczęciem nowego millenium, Błyskawice zaczęły w końcu pokazywać na co ich stać. Pierwszym większym sukcesem było zdobycie mistrzostwa dywizji w 2003 roku. Jednak już w kolejnym sezonie oprócz tytułu mistrza dywizji zdobyli również mistrzostwo konferencji, Prince od Wales Trophy oraz pierwszy Puchar Stanleya.

W kolejnych latach ponownie nastąpiła przerwa w sukcesach zespołu, która skończyła się ponownie w 2018 roku. Zawodnicy ponownie zaczęli wyróżniać się na lodowisku, odzyskując tytuł mistrzów zarówno dywizji jak i konferencji. W kolejnym roku oprócz obrony obu tytułów do listy sukcesów dopisali również zdobycie Presidents’ Trophy. A w 2020 roku zdobyli jednocześnie Prince of Wales Trophy oraz drugi raz w historii klubu Puchar Stanleya.