Kluby NHL: Edmonton Oilers

To właśnie w Edmonton Oilers legenda hokeja na lodzie, Wayne Gretzky rozpoczął grę w NHL. W klubie rozegrał łącznie 768 meczy podczas dziesięciu sezonów. Do tej pory pozostaje najlepszym we wszystkich statystykach zawodnikiem Olejarzy.

Historia drużyny

Edmonton Oilers jako klub powstali w 1971 roku, jednak drużyna rozegra swój pierwszy sezon rok póżniej. Początkowo jako Alberta Oilers w lidze WHA. Pierwszy sezon w lidze NHL zagrali w sezonie 1979/1980. Pięciokrotni zdobywcy Pucharu Stanleya, ostatni raz w 1990 roku. Obecnie znajdują się na czwartym miejscu pod względem ilości zdobytych statuetek, na równi z Boston Bruins.

Po raz ostatni w finale znaleźli się w 2006 roku, gdzie przegrali z Carolina Hurricanes. Od tego czasu zespołowi nie udało się zakwalifikować do fazy play-off. Ostatnie trzy sezony Nafciarze znajdują się na samym dole klasyfikacji. Daje im to jednak możliwość wyboru najwyższych miejsc podczas draftu NHL. Nafciarze wykorzystują możliwość i tym sposobem do drużyny przyjęto trzech zawodników z przydzielonym numerem 1; dwóch Kanadyjczyków Taylor Hall i Ryan Nugent-Hopkins oraz Rosjanin Nail Jakupow.

Polskie akcenty w drużynie Nafciarzy

Od 1978 do 1988 roku w ekipie z Edmonton grał legendarny Wayne Gretzky, który posiadał polskie korzenie. Ponadto jeden z lepszych polskich zawodników hokeja na lodzie, Mariusz Czerkawski również był zawodnikiem olejarzy w okresie od 1995 do 1997 roku.

Jeden komentarz w temacie “Kluby NHL: Edmonton Oilers

Dodaj komentarz