Prawidłowy sposób przymierzania łyżew narciarskich

Niełatwo już przy pierwszym podejściu wybrać takie łyżwy narciarskie, z których potem, gdy już zacznie się testować je na lodzie, będzie się w pełni zadowolonym. Metodą prób i błędów zwykle dochodzi się do tego, jaka twardość korpusu czy też typ konfiguracji zapięcia byłyby dla człowieka najbardziej optymalne. Ważne na pewno jest to, by takie buty odpowiednio przymierzyć jeszcze w sklepie.

Po czym da się poznać, że łyżwy są dobre lub nie?

Ogólnie rzecz biorąc to ekspedienci pracujący w sklepach sportowych powinni pomagać klientom w wyborze, zwłaszcza gdy ten wybór tyczy się czegoś droższego, czego dobór wymaga posiadania pewnej specjalistycznej wiedzy i nierzadko także doświadczenia. Na podstawie wykonanych pomiarów klientowi proponuje się zwykle przynajmniej kilka różnych modeli obuwia. Bierze się pod uwagę poziom jego umiejętności, styl jazdy, ale też i budowę oraz wielkość stopy. Klient może następnie zacząć przymierzać obuwie narciarskie, co powinien uczynić zawsze poprzez początkowe zapięcie wyłącznie drugiej klamry, liczonej od górnej części obuwia. Buty narciarskie powinny zostać zapięte tak, by nadal było w nich sporo luzu. Ekspedienci pomagają natomiast ocenić, czy zostały one dobrze dopasowane pod względem rozmiaru.

Portal poleca: Sprawdź jak przebiegały niezwykłe zawody w Calgary w 1988 roku!

Najbardziej specjalistyczne sklepy sportowe zapewniające obuwie narciarskie coraz częściej posiadają specjalistyczne platformy, na których klienci mogą sprawdzić wybrane modele w warunkach imitujących warunki panujące na stokach. Sprawdzają w ten sposób, jak dany but z nimi współpracuje i czy pomaga on im w utrzymaniu stabilnej pozycji do jazdy, czy wręcz utrudnia przyjęcie właściwej postawy. Na takiej platformie trzeba spędzić przynajmniej kilkanaście minut, aby odpowiednio „rozgrzać” but i pozwolić mu na lepsze dopasowanie się do stopy. To normalne, że początkowo niemalże wszystkie buty narciarskie wydają się za sztywne i za twarde, albowiem dopiero pod wpływem ciepła skóry dostosowują się do kształtu stóp.